وبلاگ ویکی نیکی

ویکی نیکی مرجع معرفی موسسات خیریه در ایران

کار آفرینی اجتماعی «مانیز»

"مانیز" پروژه کارآفرینی اجتماعی برای زنان سرپرست خانواده و کاهش مصرف بی رویه زباله های پلاستیکی است.

عده ای دانشجو با تجربه و انگیزه کار در بخش اجتماعی که دغدغه تحول بخش اجتماعی و الگوسازی کارآفرینی اجتماعی دارند، "مانیز" را با شعار "مانیز_مردمی_هستیم"  در موسسه غیر انتفاعی افق بخش سوم به شماره ثبت 36720(www.bakhshe3vom.com) آغاز کردند تا مدل  جدیدی برای کار در بخش سوم یا همان بخش اجتماعی معرفی کنند. 

اسمش را کسب و کار اجتماعی گذاشتند. یعنی از روش های شبیه کسب و کارهای دیگر مثل تولید و بازاریابی و فروش استفاده شده ولی هدف پروژه همانند همه پروژه های کارافرینی اجتماعی سود اقتصادی نیست و سود حاصل از این پروژه از جنس اجتماعی یعنی کاهش پلاستیک و توانمندشدن افراد درگیر در پروژه است.  

از منابع اجتماعی استفاده شده و سود را تقریبا صفر در نظر گرفتیم تا بتوانیم محصول اجتماعی ارزان و جذابی برای فرهنگسازی نه به پلاستیک به بازار ارایه شود. 

 

فاز1: ساک سبز:  از شهریور 93 آغاز شد. در این فاز بر  مسئولیت پذیری اجتماعی شرکتهای بزرگ تکیه شد تا تولید کیسه های پارچه ای سفارشی شرکتها را توسط زنان سرپرست خانوار سامان داده شود.

فاز2: از مرداد 95 آغاز شد. برای رسیدن به اهداف فرهنگسازی کاهش پلاستیک به دنبال تبدیل کردن کیسه های پارچه ای به یک کالا بودیم. با توجه به پتانسیل های مردمی و خرده فروشان آگاه، از افراد متعهد به پروژه نه به پلاستیک در محلات تهران و همینطور در شهرستانها دعوت به همکاری شد تا آنها کیسه ها را به فروشندگان آگاه برسانند و فروشندگان آگاه نیز به مردم معرفی کنند و مردم آگاه خریداری و استفاده مجدد کنند تا هم مصرف پلاستیک کمتر شود و هم اشتغال پایدار برای گروه های حاشیه ای ایجاد شود.

فاز 3: از بهمن 96 آغاز و با شرکای بخش خصوصی مسئولیت پذیر اجتماعی به دنبال تحقق اهداف بزرگتر کمی و کیفی برای فرهنگسازی نه به پلاستیک و اشتغال در بخش اجتماعی می باشند.

 

امکان خرید محصولات «مانیز» از دیجی کالا:


http://dgka.la/maniz0396

دسته ها: مقالات

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.