ویکی نیکی

راهنمای هوشمند نیکوکاری

تبدیل خیریه ها از بنیاد رفاهی به بنیاد پویایی جامعه

 

عضو هیئت‌ مدیره خیریه بهشت پناه دانش‌آموزان همدان با بیان لزوم سرمایه‌ گذاری خیریه‌ ها بر روی بخش سالم جامعه، گفت: رویکرد اصلی این موسسه، نجات قشر دانش‌آموز از بحران‌های اجتماعی و رساندن آنان به توانمندی است و خیریه‌ها باید از بنیاد رفاهی به بنیاد پویایی جامعه تبدیل شوند.

به گزارش ویکی نیکی بدری عفراتی در گفتگو با ایسنا، از خیریه‌ها دعوت کرد بر روی بخش سالم جامعه سرمایه‌گذاری کنند و بیان کرد: با توجه به اینکه هر فردی در جامعه درگیری‌ های ذهنی و گرفتاری‌ های خاص خودش را دارد لازم است برنامه‌ ریزی حمایتی را به قشری معطوف کنیم که در معرض بحران قرار داشته و در یک قدمی پرتگاه هستند.

وی با اشاره به ضرورت پرداختن به توانمند سازی خانواده‌ها، مادران و دانش‌ آموزان عنوان کرد: حمایت و کمک مالی خوب است اما توانمندسازی قشر نیازمند به عنوان درمان پایدارتری برای آنان و فرهنگ‌سازی در این زمینه موثرتر خواهد بود.

وی با تأکید بر اینکه خیریه خود الگوی توانمندی است، افزود: مددجویان از خیریه مدد می‌گیرند بنابراین بافت احساسی و ترحم باید از خیریه‌ ها حذف شود.

عفراتی از هم گسیختگی و موازی‌ کاری برخی سازمان‌ های مردم‌نهاد استان را مطرح کرد و ادامه داد: ارتباط و شبکه‌ ای عمل کردن موسسات می‌تواند نقش موثری در نیل به اهداف مشترک جامعه داشته باشد.

وی با اشاره به واحد آموزش انجمن پویندگان مهر خاطرنشان کرد: با انجمن خیریه پویندگان مهر نیز همکاری داشته‌ایم و مدت چهار سال است برنامه‌های آموزشی متنوعی به منظور توانمندسازی بانوان بی‌سرپرست و بدسرپرست تحت پوشش آن موسسه برگزار کرده‌ایم و در این مدت تعداد زیادی از آنان آموزش دیده و مشغول به کار شده‌اند.

وی همچنین درباره نحوه پذیرش دانش‌ آموزان مستعد و حمایت از آنان گفت: گروهی متشکل از کارشناسان و مشاوران این مجموعه به مدارس و مراکز آموزشی مراجعه می‌کنند و دانش‌ آموزان حائز شرایط را برای مدت یک ترم تحت پوشش قرار می‌دهند و چنانچه در این مدت وضعیت تحصیلی دانش‌ آموز مطلوب بود و پایدار ماند، مورد تأیید و حمایت خیریه قرار خواهد گرفت و پرداخت‌ های مالی به ایشان نیز از طریق کارت‌ های بانکی صورت می‌گیرد.

این عضو هیئت‌ مدیره خیریه بهشت پناه از ارائه خدمات مشاوره‌ ای و روانشناسی، بهداشت و سلامت، استعدادیابی و برنامه‌ ریزی درسی به دانش‌ آموزان تحت پوشش سخن گفت و تصریح کرد: به منظور جلوگیری از افت تحصیلی دانش‌آموزان، به خانواده‌ های آنان نیز رسیدگی می‌شود.  

عفراتی با بیان اینکه خیریه‌ ها باید از بنیاد رفاهی به بنیاد پویایی جامعه تبدیل شوند، تأکید کرد: کمک مالی، ساده‌ ترین کاری است که تنها برای لحظه‌ای می‌تواند موثر باشد و کمکی برای افراد نیازمند محسوب نمی‌شود بنابراین انجام کارهای بنیادی که با مرارت به منظور آموزش و توانمند سازی افراد نیازمند صورت می‌گیرد، پایدارتر و موثرتر است.

وی همچنین از همکاری انجمن کودک همرهان، پویندگان مهر و بنیاد مهر با مؤسسه بهشت پناه خبر داد و با اشاره به نخستین همایش خیریه بهشت پناه خاطرنشان کرد: با تأسیس این خیریه سعی در ساختن الگویی برای گسترش چنین حرکت‌هایی در جامعه داریم.

عفراتی هدف از اجرای همایش خیریه را جذب حامی برای دانش‌ آموزان تحت پوشش خود بیان کرد و گفت: همایش خیریه، بدعت در انجام کار فرهنگی و ایجاد نگرش نوین در جامعه نسبت به فعالیت‌های خیرخواهانه و تغییر نوع کمک‌های نوع‌ دوستانه از مالی به فرهنگی بود.

وی خدمات و نوع توانایی افراد جامعه را به منظور حمایت از افراد نیازمند به مراتب موثرتر و قدرتمندتر از کمک مالی دانست و یادآور شد: مهربانی، تکثیر خدا در تمام لحظه‌ هاست و اگر انسان‌ها تنها بخش کوچکی از بضاعت خود را در اختیار نیازمندان قرار دهند، عدالت حضرت علی(ع) در جامعه محقق می‌شود.

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.