ویکی نیکی

راهنمای هوشمند نیکوکاری

خشونت عليه زنان در آمار و ارقام بين‌المللی

بر‌اساس آمارهای رسمی برآورد می‌شود که ۳۵ درصد زنان در سراسر جهان، نوعی از خشونت فیزیکی یا جنسی را تجربه کرده‌اند. این درحالی است که با احتساب تحقیقات محلی و کوچک، می‌توان گفت حدود ۷۰ درصد زنان در طول زندگی، درگیر نوعی از خشونت از طرف شریک زندگی خود می‌شوند.

در گزارش بخش زنان سازمان ملل در سال 2016 آمده است، احتمال بروز افسردگی و سقط جنین در زنانی که تحت سوء استفاده‌ جنسی یا فیزیکی از طرف شریک زندگی خود قرار می‌گیرند دوبرابر دیگران بوده و همچنین احتمال ابتلا به ایدز در این زنان یک‌ و ‌نیم برابر بقیه است.

براساس تحقیقی در هند در سال ۲۰۱۲، ۹۲ درصد زنان در مدت زندگی خود، نوعی از خشونت جنسی را در مکان‌های عمومی و ۸۲ درصد خشونت ‌های کلامی جنسی را تجربه کرده‌اند. امروزه، ۷۰۰ میلیون نفر از زنان در جهان، در سن کودکی (زیر ۱۸ سال) ازدواج کرده‌اند.

بیش از یک‌ سوم این زنان، در سن زیر ۱۵ سال ازدواج کرده‌اند. حداقل ۱۲۰ میلیون زن و دختر در جهان، یک‌ بار در زندگی خود مورد تجاوز جنسی یا اعمال جنسی همراه با اجبار و زور قرار گرفته‌اند. متأسفانه اکثر این تجاوزات توسط همسر یا شریک جنسی قبلی صورت گرفته است. بیش از نیمی از قربانیان قاچاق انسان، زنان بالغ هستند. این آمار با احتساب قاچاق دختران، به ۷۰ درصد می‌رسد. بر‌اساس آمار ثبت‌شده، دو‌سوم کودکان قاچاق‌شده دختر هستند.

دراین گزارش آمده است، حداقل 119 کشور قوانین در مورد خشونت خانگی دارند. 125 کشور قوانین در مورد آزار جنسی و 52 کشور نیز قوانینی درباره تجاوزهای زناشویی‌ تصویب کرده‌اند؛ با این حال، حتی زمانی که قوانین وجود داشته باشد، همیشه همه‌چیز مطابق با استانداردهای بین‌المللی درباره منع خشونت علیه زنان اجرا نمی‌شود. با توجه به اطلاعات موجود، کمتر از ۴۰ درصد از زنان قربانی خشونت از دیگران درخواست کمک می‌کنند. این کمک‌ها غالبا از خانواده و دوستان دریافت می‌شوند و عده‌ بسیار کمی از کمک‌ های پلیس و سازمان‌ های بهداشتی استفاده کرده و فقط حدود ۱۰درصد از این زنان، برای پیگیری قانونی به پلیس مراجعه می‌کنند. بر‌اساس آمار در اتحادیه اروپا، ۳۴ درصد از زنانی که درگیر مشکلات سلامتی یا معلولیت‌ های جسمی هستند، قربانی خشونت خانگی می‌شوند؛ درحالی که این آمار برای دیگر زنان، حدود ۱۹درصد است.

از طرفی این گزارش تأکید می‌کند که دسترسی به اطلاعات در مورد خشونت علیه زنان، به‌طور قابل ‌توجهی در سال‌ های اخیر افزایش یافته است. از سال 1995، بیش از صد کشور، حداقل یک ‌بار به این موضوع و چگونگی حمایت از زنان خشونت‌ دیده پرداخته‌ اند. نتایج یک نظرسنجی نشان داد که در دوره بین سال ‌های 1995 تا 2004، 44 کشور و در دوره بین سال‌ های 2005 تا 2014، 89 کشور جهان مطالعات بیشتری را درباره وضعیت زنان خشونت‌ دیده داشته‌ اند. بررسی‌ها نشان می‌دهد حداقل 40 کشور تغییراتی را در قوانین خود برای منع خشونت علیه زنان در مدت این دو نظرسنجی (فاصله بین سال‌های 1995 تا 2014) انجام داده‌اند.


همچنین بررسی ‌های مرکز پزشکی ‌قانونی در سال 1381 در ایران نشان می‌دهد که بیش از نیم میلیون نفر از زنان مراجعه ‌کننده به این مرکز در مدت دو سال‌ و ‌نیم پیش از مراجعه، قربانی خشونت خانوادگی بوده‌اند. بر‌اساس یک پیمایش ملی که در 82 مرکز استان کشور در سال 1383 انجام شد، 66 درصد زنان ایرانی، از ابتدای زندگی مشترکشان، حداقل یک ‌بار مورد خشونت قرار گرفته‌اند.

 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.