ویکی نیکی

راهنمای هوشمند نیکوکاری

شب‌هایی که با محبت اهالی گرم می‌شود

ساعت ۱۰ شب است که آماده رفتن می‌شوند. فلاسک‌ های چای و ظرف‌های سوپ را در ماشین‌ ها می‌گذارند و در گروه‌های ۲ نفره سوار بر ۳ خودرو به راه می‌افتند. مقصدشان بیمارستان‌ های امام خمینی(ره)، رسول اکرم(ص)، لقمان حکیم و فیاض‌ بخش و شریعتی است. همه آنها از اعضای خیریه معزالمؤمنین مسجد صاحب‌الزمان(عج) محله شمشیری هستند. چند وقتی می‌شود که کمک به اسکان در راه ماندگان و همراهان بیماران را در برنامه‌ هایشان قرار داده‌اند. اعضای خیریه معزالمؤمنین شب‌های سرد در خیابان‌ ها به راه می‌افتند تا اگر در راه مانده‌ ای در سرما باشد، به او کمک کنند. در یکی از شب‌ها با آنکه چندان مایل نیستند کارشان دیده شود، همراه آنها می‌شویم.

 

پذیرایی از همراهان بیماران با چای و سوپ گرم

خیابان‌ها را یکی یکی پشت سر می‌گذارند. نگاهشان را از پشت شیشه‌ های ماشین به بیرون دوخته‌اند تا اگر در راه مانده و نیازمندی دیدند به کمکش بروند. نزدیک بیمارستان فیاض‌ بخش عده‌ای دور هم جمع شده‌اند. مشخص است که بیمارشان وضعیت چندان مطلوبی ندارد و منتظرند تا در صورت نیاز، سریع داخل بیمارستان شوند. ماشین را گوشه‌ ای نگه می‌دارند و در حالی که فلاسک چای و لیوان‌ های یکبار مصرف و ظرف‌ های کوچک سوپ را در دست می‌گیرند، به طرفشان می‌روند. پذیرایی با چای و سوپ گرم جزء برنامه هر روزه آنهاست. حتی اگر فردی حاضر نباشد به محل اسکان مسافران که در پایگاه بسیج مسجد صاحب‌الزمان (عج) است بیاید، از او پذیرایی می‌کنند. «محمد علیپور»، مدیر موسسه خیریه معزالمؤمنین که همراه گروه کمک‌ رسانی است، می‌گوید: «هربار که برای کمک به در راه ماندگان می‌رویم، وسایل پذیرایی چای و سوپ یا غذای گرم همراه می‌بریم تا در هوای سرد بتوانیم از این افراد پذیرایی کنیم.» همراهان بیماران وقتی می‌فهمند این افراد برای پذیرایی از آنها آمده‌اند خوشحال می‌شوند. اعضای گروه کارت خیریه را به آنها نشان می‌دهند و توضیح می‌دهند که اگر جایی ندارند شب را آنجا سر کنند آماده هستند تا آنها را به مکانی گرم و امن که در مسجد برایشان فراهم کرده‌اند هدایت کنند. عاقل مردی از جمع همراهان بیمار، که 7 و 8 نفری می‌شوند، در حالی که تشکر می‌کند، می‌گوید: «ساکن تهران هستیم. چون بیمارمان حال خوشی ندارد، منتظر مانده‌ایم تا او را به بیمارستان دیگری منتقل کنیم.» او از قاصدان خیّر تشکر می‌کند و در حالی که لیوان‌ های چای را بین بانوان همراهش توزیع می‌کند، می‌گوید: «وضعیت نامناسب مادرمان باعث شده بود تا دل و دماغ غذا خوردن نداشته باشیم. از صبح گرسنه و تشنه بودیم. پذیرایی‌تان باعث شد تا بدانیم هنوز جوانمردی و کمک به همنوع زنده است.»

 

هدایت خیابان خواب ها به محل اسکان

دوباره سوار خودرو می‌شوند. مقصد بعدی بیمارستان حضرت رسول اکرم(ص) است. در طول مسیر هر جا فردی نیازمند می‌بینند با چای و سوپ از او پذیرایی می‌کنند. حیاط بیمارستان حضرت رسول(ص) خلوت است. در گوشه‌ای از حیاط بیمارستان 3مرد که روی نیمکت نشسته‌اند توجه‌شان را جلب می‌کنند. سوز سرما باعث شده پتویی دور خود پیچیده و در خود مچاله شوند. اعضای خیریه نزدیک‌شان می‌شوند. سرهایشان را از لای پتو بیرون می‌آورند. 2 جوان 23 و 24 ساله و مردی را که 50 ساله می‌زند، می‌بینیم. با دیدن اعضای خیریه که لیوان‌های یکبار مصرف چای را در دست دارند، لبخند کمرنگی بر لب می‌آورند. سرمای هوا باعث می‌شود تا موقع صحبت صدایشان به لرزه بیفتد. دست‌های یخ زده‌شان را از زیر پتو بیرون می‌آورند و به دور لیوان‌ های داغ چای حلقه می‌زنند. انگار می‌خواهند گرمای لیوان‌ها را به جانشان بریزند. در فرصتی که چایشان را می‌نوشند، امیرحسین یکی از اعضای خیریه که جوانی 25 و 26 ساله است از آنها دلیل حضورشان را در حیاط بیمارستان جویا می‌شود. اهل خوزستان هستند و برای درمان پدرشان به تهران آمده‌اند. چون جایی ندارند که شب را آنجا سپری کنند، به ناچار نیمکت یخ زده گوشه حیاط بیمارستان را برای گذراندن شب انتخاب کرده‌اند. علیپور به آنها توضیح می‌دهد که از اعضای خیریه هستند و یکی از مهم‌ترین وظایفشان در شب‌های سرد، اسکان همراهان بیماران و در راه ماندگان است. توضیحات علیپور آنها را قانع می‌کند. در حالی که نگاهشان رنگ خوشحالی به خود گرفته است، دست پدرشان را در دست می‌گیرند و به سمت خودروهای خیریه به راه می‌افتند. اعضای خیریه دوباره به راه می‌افتند، اما این بار به سمت مسجد و پایگاه بسیج باز می‌گردند تا از مهمانانشان در آنجا پذیرایی کنند. 

 

میزبانی از ده‌ها نفر در مسجد محله

برنامه پذیرایی و اسکان مسافران و در راه ماندگان تاکنون بارها توسط خیریه معزالمؤمنین اجرا شده است. علیپور می‌گوید: «طرح شب‌های مهربانی با هدف اسکان و پذیرایی از مسافران و در راه ماندگان اجرا می‌شود. تاکنون بیش از 15 نوبت طرح اسکان را در پایگاه مسجد اجرا کردیم. در این مدت ده‌ها نفر از هموطنان‌مان را که اغلب از همراهان بیمارانی هستند که از شهرستان آمده‌اند، در مکانی گرم و امن اسکان داده‌ایم.» ساعت از نیمه‌شب گذشته است که اعضای خیریه به پایگاه بسیج می‌رسند. مهمانان به یکی از اتاق‌های پایگاه راهنمایی و اعضای خیریه، هریک به کاری مشغول می‌شوند. علیپور رختخواب مهمانان را پهن می‌کند و امیرحسین هم ظرف داغ سوپ را به دست آنها می‌دهد. محمد یکی دیگر از اعضای خیریه هم برای آن ها چای می‌ریزد. همچنان که مشغول پذیرایی از مهمانان هستند، گروهی دیگر از افراد که 2 مرد میانسال هستند از راه می‌رسند. آنها هم توسط گروه  خیریه دیگری از مقابل بیمارستان امام خمینی(ره) به مسجد هدایت شده‌اند. مدیر مؤسسه خیریه معزالمؤمنین درباره اسکان مسافران در این پایگاه بسیج می‌گوید: «در طول مدتی که طرح شب‌ های مهربانی را اجرا می‌کنیم، اغلب مهمانانی از شهرستان داشتیم. ما در اینجا از مهمان‌ ها با شام و چای پذیرایی و وسایل آرامش و استراحت آنها را فراهم می‌کنیم. از آنجا که تقریباً همه مهمانان ما شهرستانی هستند و شناخت کافی از تهران ندارند، همچنین موقعیت مسجد هم به گونه‌ای است که دسترسی آسان به میدان آزادی ندارد، صبح پس از صبحانه برای آنها آژانس می‌گیریم تا به راحتی برای انجام کارهای‌شان به بیمارستان برگردند.»

 

خیریه ای با 12 سال سابقه خدمت صادقانه

مرکز خیریه مسجد صاحب‌الزمان(عج) سال 1383 به همت حجت‌الاسلام «علی نجفی» امام جماعت وقت مسجد صاحب‌الزمان(عج) فعالیت خود را شروع کرده است. در ابتدا حدود
 25 خانواده تحت حمایت این خیریه قرار گرفتند که از محل صدقات به آنها کمک می‌شد. در آن دوران «ناصر احمدی» از نمازگزاران مسجد، مسئولیت شناسایی و رساندن کمک به نیازمندان را برعهده داشت. این خیریه از سال گذشته با عنوان خیریه معزالمؤمنین فعالیت می‌کند و اکنون نزدیک به یکصد خانواده نیازمند تحت حمایت این خیریه هستند. این خیریه با ارائه خدمات درمانی مانند دندان‌ پزشکی و روانپزشکی به نیازمندان کمک‌ رسانی می‌کند. از دیگر فعالیت‌ های این خیریه می‌توان به کمک در تهیه جهیزیه 8 نوعروس نیازمند و اشتغال به کار افراد نیازمند جویای کار همچنین کمک‌های مالی به نیازمندان و توزیع هر 2 ماه یکبار سبد کالا شامل برنج، روغن، حبوبات، رب، مواد شوینده، چای، قند، شکر و ماکارونی اشاره کرد. حمایت از بیماران نیازمند و در راه ماندگان هم از دیگر فعالیت‌ های این مرکز خیریه به شمار می‌رود.

 

منبع

 

 

 

 

 

 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.