ویکی نیکی

راهنمای هوشمند نیکوکاری

نیکوکار ترین مردم جهان در سال 2016

بنیاد اهدا (CAF)، در تازه ترین سند منتشر شده خود، 140 کشور جهان (برابر با 96% جمعیت جهان) را به لحاظ میزان سخاوت و رفتار انسان دوستانه آن ها رده بندی نموده است. این رده بندی برمبنای 3 معیار کلی یعنی، میزان کمک های مالی، کارهای داوطلبانه و کمک به افراد ناشناس صورت می پذیرد. 

جمع آوری داده های مورد نیاز، از طریق توزیع پرسشنامه انجام می شود. تعداد این پرسشنامه ها برای کشورهای با اندازه متوسط 1000 عدد و برای کشورهای پهناوری چون چین و روسیه به 2000 عدد می رسد. این در حالی است که تعداد پرسشنامه های توزیعیِ کشورهای کوچکتر از حد متوسط بین 500 تا 1000 عدد متغیر است.

لازم به ذکر است که این داده ها از سراسر کشورها جمع آوری می شوند و به ناحیه و یا شهر خاصی محدود نمی گردد. پرسشنامه ها ممکن است بنابر شرایط دسترسی به محل (روستاها یا نقاط صعب العبور) و یا پوشش خطوط تلفنی آن کشور، توسط نماینده ی این بنیاد، به صورت تلفنی پر شوند.

در پرسشنامه از افراد سوال می شود که که کدام یک از اقدامات زیر را طی یک ماه گذشته انجام داده اند:

  1. آیا به فرد ناشناسی که محتاج به کمک بوده است کمک کرده اند؟
  2. آیا به موسسه خیریه ای کمک کرده اند؟
  3. آیا به صورت کاملاً داوطلبانه در موسسه خیریه ای فعالیت داشته اند؟

رتبه بندی و امتیازات 20 کشور برتر به ترتیب زیر است:

نتایج کلیدی بدست آمده:

  • کشور میانمار برای سومین سال متوالی در صدر جدول قرار گرفته و بعد از آن، کشورهای ایالت متحده آمریکا و استرالیا به ترتیب در جایگاه دوم و سوم قرار گرفته اند.
  • طبق این سند، کشور انگلستان سخاوتمند ترین کشورهای اروپایی می باشد و بعد از آن کشورهای ایرلند و هلند به ترتیب در جایگاه دوم و سوم قرار دارند.
  • در بسیاری از کشورها، مردها با اختلاف قابل توجهی از زنان درگیر کارهای داوطلبانه و کمک به افراد ناشناس شده اند اما در مقیاس جهانی این اختلاف میان تعداد زنان و مردان ناچیز است.
  • کشور عراق برای دومین سال متوالی بالاترین رتبه در شاخص کمک به افراد ناشناس را به خود اختصاص داده است.
  • در شاخص شرکت در کارهای داوطلبانه، ترکمنستان برترین کشور و بعد از آن کشورهای میانمار و اندونزی به ترتیب در جایگاه دوم و سوم قرار گرفته اند.

 

مؤلف: رویا باقری

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.